Незалежно від того, як часто і по якій місцевості кататися на велосипеді, він вимагає технічного обслуговування. Поганий догляд за велосипедом завжди призводить до того, що він ламається. Якщо ланцюг погано змазаний, то в будь-який момент руху він може зіскочити, а то і порватися. В основному ланцюг зношується з наступних причин:
- пил і пісок налипли на ланки;
- недостатня кількість мастила;
- несправність перемикача;
- перекіс на шестернях.
За якими ознаками можна визначити необхідність змащення ланцюга велосипеда
Попадання частинок бруду та піску неминуче призводить до поступового погіршення ходових характеристик і, як наслідок, до прискореного зносу передніх і задніх зірочок. Неприємних наслідків можна уникнути, якщо діяти своєчасно.
Існує кілька ситуацій, коли ланцюг необхідно чистити.
- При інтенсивній експлуатації велосипеда чистку та змащення ланцюга потрібно проводити практично раз в тиждень. Також це залежить від дорожнього покриття, по якому велосипедист їздить. Чим воно гірше, тим частіше потрібно проводити обслуговування ланцюга.
- Якщо ланцюг раптом почав видавати сторонні звуки, то потрібно провести його діагностику. Своєчасне обслуговування допоможе не допустити появи іржі.
- Також процедура знадобиться, коли під час катання на вулиці йшов сильний дощ, оскільки він змиває з ланцюга частину мастила.
Які інструменти допоможуть почистити ланцюг
Варто відзначити, що змащувати можна лише чистий ланцюг, інакше процес виявиться марним. Існує кілька способів очищення ланцюга.
- Жорсткі щітки. У спеціалізованих магазинах досить великий асортимент різних щіточок. Зробити вибір не складно. Використовувати їх дуже просто: необхідно ретельно прочистити ланки ланцюга, задні та передні зірочки. Для кращого результату потрібно використовувати засіб для чищення. Крім того, їх можна брати з собою. Але є і мінус такого способу: чистка деталей щіточкою – досить трудомісткий процес.
- Машинки для чищення велоланцюга. Машинка являє собою простий пристрій. Як використовувати: надіти машинку на ланцюг, залити спеціальні рідини та почати обертати педалі. Речовина для чищення продається в комплекті, а можна скористатися і підручними рідкими засобами.
- Зубна щітка, ганчірка, мийний засіб. Використовувати ці речі – це найбільш доступний спосіб, але не менш ефективний, ніж попередні. Нюанс полягає в тому, що щітку потрібно вибрати найжорсткішу. Механізм очищення: пройтися по всіх частинах щіткою, потім за допомогою ганчірки, води та мийного засобу змити залишки бруду.
- Комбінований метод. Ефективний, але трудомісткий спосіб чищення, який передбачає використання декількох методів одночасно. Спочатку слід протерти ланцюг, потім використати машинку для чищення велоланцюга та ретельно відтерти щіткою бруд із зірочок. Потім знову пускаємо в хід машинку. Після такої процедури ланцюг виглядає як новий.
Чим змащувати ланцюг велосипеда
Хороші мастильні речовини здатні відштовхувати бруд і пісок від ланцюга. Тому до вибору продукту для змазування ланцюга в домашніх умовах потрібно підходити відповідально.
Спеціальні мастила для велосипедів
Веломагазини пропонують спеціальні засоби для велосипедного ланцюга. Вони здатні значно збільшити термін служби ланцюга та подовжити інтервал між його обслуговуванням. Економна витрата такого мастила дозволяє зменшити затрати на нього.
Для сухої погоди
Засоби для їзди в суху погоду мають на пляшечці напис «DRY». У цю категорію входять силіконові, тефлонові та графітові мастила. У них є мінус: вони сильно бруднять все навколо. Цього недоліку немає у воскового мастила, але змащувальні властивості у нього нижчі.
Для вологої погоди
Флакончик спеціального мастила для використання під час високої вологості можна знайти по етикетці, на якій є позначення «WET». У нього концентрована, але трохи розбавлена розчинником консистенція. Під час нанесення на ланцюг, він легко розтікається та заповнює всі просвіти. Потім розчинник випаровується, залишаючи густу речовину.
Мастило не вимивається водою, але до неї швидко прилипає пісок і пил.
Мастило для ланцюга своїми руками
Деякі велосипедисти цікавляться, чи можливо виготовити велосипедне мастило в домашніх умовах. Насправді зовсім не обов’язково використовувати хімічні засоби. Яку б формулу вони не мали, змащувальні властивості не будуть сильно відрізнятися від домашніх засобів.
Для руху по сухому шосе
Альтернативний склад мастила виду «DRY» в домашніх умовах замінюють речовиною на основі графіту та воску.
Мастило на основі графіту
Речовину можна знайти в автомагазині. Самостійно на ланцюг її не наносять. Її з’єднують з іншими компонентами, при цьому частка графітового мастила становить 50%.
Змішують речовини в шприці великого обсягу. Зберігають також в ньому. Шприца на 20 мл вистачить на 4 обробки.
Мастило на основі парафіну
Парафін сам по собі досить щільний. Обробити ланцюг парафіном можна двома способами.
- Парафін плавлять і опускають в нього ланцюг. Потім ланцюг в парафіні потрібно трохи поварити.
- Розбавити парафін гасом у пропорції 1:2. Засіб готовий до використання, коли постоїть три дні.
Виникає питання: «де знайти парафін?». Деякі плавлять воскові свічки, але можна купити парафін в аптеці. Домашнє парафінове мастило значно дешевше аналогічного засобу зі спеціального магазину.
Яка можлива альтернатива рідким засобам
Замість рідких засобів можна використовувати один з нижченаведених варіантів.
- Дешевий аналог – трансмісійне машинне мастило. Підходить лише для сухої погоди, а в дощ швидко змивається.
- Склад з трьох компонентів: солідол – 60%, моторне мастило – 30%, графітовий порошок – 10%.
- Суміш із 85% літолу, 5% мила та 10% графітового порошку. Все ретельно проварюється.
Для вологих погодних умов знадобиться густий засіб. Його можна виготовити на основі машинного засобу для карданних валів і бензину «Калоша» (замість нього можна використати паливо для запальничок). Засіб заправляється в шприц.
Чим змащувати ланцюг не рекомендується: мастилом дуже густої, не розведеної консистенції, солідолом, літолом, відпрацьованою соняшниковою олією.
Якщо чиста та змащення ланцюга проводяться регулярно, то термін експлуатації вашого велосипеда буде значно збільшений.